برگزاری دوره بازآموزی "آگاه سازى و اطلاع رسانی از آخرین دستاوردهای دیابت در دنیا"

مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم با هدف آگاه سازى و اطلاع رسانی از آخرین دستاوردهای دیابت در دنیا اقدام به برگزاری سمینار یکروزه دیابت نمود. این سمینار روز پنج‌شنبه بیست و پنجم مردادماه ۱۳۹۷ در هتل کوثر اصفهان برگزار و دبیر علمی این سمینار دکتر مژگان کریمی‌فر فوق تخصص غدد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بود.

سمینار دیابت با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود ملی آغاز و سخنرانان این سمینار به ترتیب دکتر مژگان کریمی‌فر با عنوان تشخیص دیابت و پره دیابت و نحوه بیماریابی، دکتر مسعود امینی فوق تخصص غدد با عنوان اقتصاد در دیابت، دکتر بیژن ایرج فوق تخصص غدد با عنوان دارو درمانی دیابت SGLT2 inhibitors و  دکتر رضوان صالحی دوست فوق تخصص غدد و با عنوان دارو درمانی دیابت DPP41 بودند. شایان ذکر است این سخنرانان از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بودند.

در این سمینار حدود ۲۰۰ پزشک عمومی و متخصص از استان اصفهان  شرکت داشتند که سمینار با استقبال بی نظیری روبرو بود.

در این سمینار دکتر مژگان کریمی فر در خصوص تشخیص دیابت و پره دیابت، دیابت در دوران بارداری، خصوصیات دیابت تیپ ۱ و تیپ ۲، تست دیابت در افراد پره دیابت، تست دیابت بعد از زایمان در ديابت باردارى، تست دیابت در افراد بالای ۴۵ سال، تست دیابت در کودکان و بزرگسالان و تفاوت‌های آن، نقش ژنتیک در دیابت، بیماری دهان و دندان و رابطه‌ی آن با دیابت، دفعات تست مبتلایان به دیابت سخن گفت.

سپس دکتر مسعود امینی در خصوص هزینه‌ی بسیار دیابت، مقایسه یک فرد مبتلا به دیابت و یک فرد غیر دیابتی سالم، مقایسه‌ی سال‌های گذشته و کنونی و میزان افزایش دیابت در کشورهای مختلف دنیا، افزایش هزینه دارو، هزینه‌ای که به سیستم وارد می‌شود، هزینه دیابت در ایران، سیر افزایش داروهای دیابت و گوناگونی آن، قیمت انواع انسولین و ...سخن گفت. وی تاکید کرد که هر چه دیرتر دیابت فرد تشخیص داده شود هزینه کنترل آن بیشتر می‌شود و دیابت فرد سخت‌تر کنترل خواهد شد. وی در خصوص صرفه‌جویی در هزینه ها تاکید کرد که با پیشگیری از مبتلا شدن جامعه به دیابت می‌توان در هزینه‌های فرد، بیمه، دولت و بطور کلی در اقتصاد کشور صرفه جویی نمود. دکتر امینی با اشاره به جمله دکتر هاشمی وزیر بهداشت “ ۱۵ درصد هزینه های سلامت صرف دیابت می‌شود” به سخنان خود پایان داد.

پس از سخنان دکتر امینی و استراحت نیم ساعته سمینار با سخنرانی دکتر بیژن ایرج ادامه یافت و این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به مباحثی در خصوص داروهای دیابت و اینکه چه نوع دارویی تجویز کنیم، تاکید کرد نباید برای همه‌ی بیماران دیابتی یک نسخه نوشت، بلکه متناسب با فرد دیابتی و با توجه به وضعیت بیمار باید دارو تجویز شود. دکتر ایرج گفت از سال ۲۰۰۸، FDA تمامی داروهای خوراکی که safety آن مشخص نشده باشد را ممنوع اعلام کرد. وی در خصوص داروهای خوراکی که قند را پائین می‌آورد، داروهای جدید و تفاوت این داروها با داروهای پیشین، چه داروهایی باید برای کنترل قند تجویز نمود، عوارض داروهای دیابت، چه تست‌هایی برای فرد دیابتی باید انجام شود، تحقیقاتی که بر روی داروها انجام شده، مطالعاتی که بر روی داروها شده، داروهایی که در حین دیالیز نباید استفاده شوند، در نظر گرفتن مشکلات بیمار و ... سخن گفت. وی تأکید کرد در خصوص تجویز دارو باید مشکلات بیمار را در یک کفه ترازو و دارو و ریسکها را در کفه دیگر ترازو و اینکه چقدر میتواند مشکلات بیمار را پوشش دهد قرار دهید و سپس نوع دارو را تجویز کنید. این عضو هیات علمی پزشکان را مانند پلیسی تشبیه کرد که بر سر چهارراه ایستاده و باید بیماران را راهنمایی و هدایت به راه درست نماید. دکتر رضوان صالحی دوست فوق تخصص غدد عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان آخرین سخنران سمینار دیابت بود، وی در خصوص دیابت تیپ ا و ۲ سخن گفت در مورد داروهایی که برای این گروه‌ها باید تجویز نمود توضیح داد. وی معیارهای تأثیر گذار بر انتخاب دارو را شرح داد. در بین این معیارها وضعیت اقتصادی بیمار و اینکه بیمار چه دارویی را ترجیح میدهد نیز دیده می‌شد. دکتر صالحی دوست با اشاره به ماه رمضان، راهکارهایی برای بیمارانی که قصد دارند روزه بگیرند ارائه نمود. این عضو هیات علمی با اشاره به تأثیر داروها بر وزن، حملات دیابتی و ... در خصوص داروهایی که برای مبتلایان به پره دیابت می باشد نیز توضیحاتی داد.

در پایان سمینار، به پرسش‌های شرکت کنندگان پاسخ داده شد.